Ապրիլի 1-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացվեց ԱԺ պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանի, Սերգեյ Բագրատյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Համազասպ Դանիելյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծում առաջարկվող փոփոխությունները:
Պատգամավորները հարցեր ուղղեցին հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանին:
Անկախ պատգամավոր Գոռ Գեւորգյանը հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք գալիք ընտրությունները թույլ կտան հաղթահարել ճգնաժամն այս ընտրական օրենսգրքով: Վահագն Հովակիմյանը վստահեցրեց, որ միանշանակ այո:
Էդմոն Մարուքյանի պնդմամբ Վենետիկի հանձնաժողով է ուղարկվել այլ նախագիծ, իսկ խորհրդարանն արտահերթ նիստում քննարկում է մեկ այլ նախագիծ: Հովակիմյանը հավաստիացրեց, որ այն, ինչ առաջարկվում է այս փոփոխությամբ, առկա է մեծ փաթեթում, այսինքն՝ այստեղ չկա որեւէ նորություն, որը Վենետիկի հանձնաժողով չի ուղարկվել:
Սոֆիա Հովսեփյանի հարցը վերաբերում էր օրինագծով առաջարկվող մյուս փոփոխություններին: Ի պատասխան նշվեց, որ քննարկված նախագծով փոփոխվում է միայն երկու դրույթ:
Պատասխանելով Թագուհի Թովմասյանի այն հարցին, որ փոփոխությունների վերաբերյալ մի քանի տասնյակ առաջարկ է ներկայացրել ԿԸՀ-ի նախագահը՝ Հովակիմյանն ընդգծեց, որ դրանք վերաբերում են «Ընտրական օրենսգիրք» մեծ փաթեթին, որը դեռ չի ներկայացվել:
Արման Բաբաջանյանին հետաքրքրում էր պատճառը, որ 3 տարվա մեջ նոր ընտրական օրենսգիրք չընդունեց: Հովակիմյանը նշեց, որ այդ ընթացքում նախատեսվում էր ընդունել նոր Սահմանադրություն: Հետեւաբար ճիշտ հերթականությունը կլիներ այն, որ սկբզում ընդունվեր  նոր Սահմանադրությունը, ապա ընտրական օրենսգիրքը:

1 апреля на внеочередном заседании НС представлен проект о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс (ИК) в авторстве депутатов А.Бабаджаняна, С.Багратяна, В.Овакимяна, А.Даниеляна.
Депутаты обратились с вопросами к основному докладчику В.Овакимяну.
Независимый депутат Г.Геворгян поинтересовался, позволят ли предстоящие выборы преодолеть кризис с этим ИК. В.Овакимян заверил, что однозначно позволят.
По словам Э.Марукяна, в Венецианскую комиссию (ВК) направлен еще один проект, а на внеочередном заседании парламент обсуждает другой законопроект. Овакимян заверил, что то, что предлагается этим изменением, есть в большом пакете, т.е. здесь нет никакой новости, не отправленной в ВК.
Вопрос С.Овсепян касался других поправок, предложенных законопроектом. В ответ было отмечено, что обсуждаемым проектом изменены только два положения.
Отвечая на вопрос Т.Товмасян о том, что председатель ЦИК представил несколько десятков предложений по поправкам, В.Овакимян подчеркнул, что речь идет о большом пакете ИК, который еще не представлен.
А.Бабаджаняна интересовала причина, по которой за 3 года не был принят новый ИК. В.Овакимян отметил, что за это время намечалось принять новую Конституцию. Следовательно, правильной очередностью было бы принятие сначала новой Конституции, а затем ИК.