Ապրիլի 1-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացվեց ԱԺ պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանի, Սերգեյ Բագրատյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Համազասպ Դանիելյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծում առաջարկվող փոփոխությունները:
Պատգամավորները հարցեր ուղղեցին հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանին:
Անկախ պատգամավոր Գոռ Գեւորգյանը հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք գալիք ընտրությունները թույլ կտան հաղթահարել ճգնաժամն այս ընտրական օրենսգրքով: Վահագն Հովակիմյանը վստահեցրեց, որ միանշանակ այո:
Էդմոն Մարուքյանի պնդմամբ Վենետիկի հանձնաժողով է ուղարկվել այլ նախագիծ, իսկ խորհրդարանն արտահերթ նիստում քննարկում է մեկ այլ նախագիծ: Հովակիմյանը հավաստիացրեց, որ այն, ինչ առաջարկվում է այս փոփոխությամբ, առկա է մեծ փաթեթում, այսինքն՝ այստեղ չկա որեւէ նորություն, որը Վենետիկի հանձնաժողով չի ուղարկվել:
Սոֆիա Հովսեփյանի հարցը վերաբերում էր օրինագծով առաջարկվող մյուս փոփոխություններին: Ի պատասխան նշվեց, որ քննարկված նախագծով փոփոխվում է միայն երկու դրույթ:
Պատասխանելով Թագուհի Թովմասյանի այն հարցին, որ փոփոխությունների վերաբերյալ մի քանի տասնյակ առաջարկ է ներկայացրել ԿԸՀ-ի նախագահը՝ Հովակիմյանն ընդգծեց, որ դրանք վերաբերում են «Ընտրական օրենսգիրք» մեծ փաթեթին, որը դեռ չի ներկայացվել:
Արման Բաբաջանյանին հետաքրքրում էր պատճառը, որ 3 տարվա մեջ նոր ընտրական օրենսգիրք չընդունեց: Հովակիմյանը նշեց, որ այդ ընթացքում նախատեսվում էր ընդունել նոր Սահմանադրություն: Հետեւաբար ճիշտ հերթականությունը կլիներ այն, որ սկբզում ընդունվեր  նոր Սահմանադրությունը, ապա ընտրական օրենսգիրքը:

On April 1, at the convened NA extraordinary sitting, the proposed amendments to the draft law on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law on the RA Electoral Code authored by the NA deputies Arman Babajanyan, Sergey Bagratyan, Vahagn Hovakimyan, Hamazasp Danielyan were presented.
The deputies asked questions to the key rapporteur Vahagn Hovakimyan.
The independent deputy Gevorg Gevorgyan was interested in the fact if the upcoming elections would allow to overcome the crisis by this Electoral Code. Vahagn Hovakimyan has assured that it is definitely yes.
According to Edmon Marukyan, another bill was sent to the Venice Commission, and the parliament debates other draft law at the extraordinary sitting. Hovakimyan has assured that what is proposed by this amendment exists in a big package, which means that there is no any information that the Venice Commission have not been sent.
Sofya Hovespyan’s question related to other amendments proposed by the draft law. As a response, it was noted that only two provisions were changed by the debated draft law.
Answering to Taguhi Tovmasyan’s question that a few dozen proposals were presented on the amendments, the Chairman of the Central Electoral Commission Hovakimyan underlined that these referred to the big package of the Electoral Code which is not presented yet.
Arman Babajanyan was interested in the reason that new Electoral Code was not passed in three years. Hovakimyan noted that during that time it was planned to pass new Constitution. Consequently, the right sequence would be that at first the new Constitution would pass then the Electoral Code.